Leasing

Zacznijmy od najważniejszego

Przepisy leasingu operacyjnego, który jest najczęstszą formą finansowania samochodów osobowych kupowanych na firmę zmieniają się trwale w styczniu 2019 zgodnie z uchwalona ustawą. W momencie, kiedy ta zmiana zostanie ogłoszona w dzienniku ustaw i upłynie vacatio legis(o tym za chwilę) to nie będziesz miał możliwości kupić samochodu osobowego korzystając z dotychaczowych przepisów, ale tylko w przypadku gdy samochód ma wartość powyżej 150k PLN(225k PLN dla samochodów elektrycznych).
W momencie ogłoszenia w dzienniku ustaw wchodzi tak zwany przepis, który ma zapobiec nadużywniu prawa do nabywania samochodów droższych niż 150k(225k PLN dla samochodów elektrycznych).

Co w przypadku gdy podpisze umowe w dniu ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw?

Nie wiemy kiedy zostanie ogłoszona ta ustawa w Dzienniku Ustaw.
Musimy do tego układu wprowadzić jeszcze pojęcie vacatio legis- to jest czas w ktorym wiemy kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie. Gdy w ustawie vaciatio legis będzie domyślne będzie wynosić w tym przypadku 14 dni. Po ogłoszeniu tych przepisów będziesz mógł cały czas nabywać samochod jeszcze według starych zasad, aż do upłynięcia w.w. terminu. Jednak, vacatio legis może być też określone w ustawie z innym czasem niż 14 dni, krótszym bądź dłuzszym- tego nie wiemy.

Troszeczkę o tym, ile dokładnie ma to kosztować po zmianie przepisów, czyli o kosztach.

Płatnicy VAT będą mogli wziąć w leasing samochód, którego maksymalna kwota wynosi 165.470 zł brutto. Podmioty, które nie sa płatnikami vat będą zmuszeni kupować auto o wartości 150 tys. zł brutto. Obecnie raty leasingowe za samochód osobowy można zaliczać do kosztów podatkowych w całości rat leasingowych, bez żadnego limitu.

Jak to wyglada w praktyce, że możesz jeszcze kupić samochód o dowolnej wartości taki jaki Ci się podoba?

Po pierwsze zamawiasz samochód u autoryzowanego dystrybutora, niezależnego dystrybutora lub brokera. Następnie podpisujesz umowe na leasing przed ogłoszeniem ustawy w dzienniku ustaw lub przed upłynięciem vacatio legis i odbierasz samochód z autoryzowanego salonu w 2018 lub w 2019 roku. Liczy sie data zawiązania zależności prawnej przez strony umowy.

Zamieszczam arkusz kalkulacyjny, w którym będziecie mogli sprawdzić: czy opłaca się wam kupić auto w leasing teraz, czy możecie poczekać z decyzją. Oblicza on, jaką kwotę będziecie mogli wykazać jako koszt uzyskania przychodów.
Najbardziej zastanawiającą dla mnie kwestia była dotycząca co się dzieje w przypaku: kiedy zwiększamy wkład własny.
Chciałbym tylko nadmienić, że nie jestem doradcą podatkowym i mogę sie mylić. Wartości w arkuszu są szacunkowe i służą do zorientowania się w kwotach. Picreal niżej, w pierwszym komentarzu.

Wynika z tego- mniej więcej, że podwyższanie wkładu własnego zmniejsza koszt uzyskania przychodu jeszcze bardziej. Związane to jest z tym, że w nowych przepisach odliczenia dokonuje się od WARTOŚCI pojazdu. Wartość pozjadu określona w ustawie jest różna od rodzaju samochodu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *